top of page

YO_SOY

Jak a kdy vznikla myšlenka založit Vaši značku? Jaké byly začátky značky? Objevovaly se tvořivé tendence již během dětství/dospívání? Ovlivnila Vás v tomto směru nějakým způsobem škola?

Značka yo_soy v lednu oslaví 10 let. Její začátky byly amatérské a hravé…;) Ale hned od začátku jsem značku prezentovala na internetu a design marketech a protože měly šperky odezvu, snažila jsem se po krůčcích posunovat dál, všechno jsem si zkoušela za chodu.

Výtvarná tvorba byl můj hlavní zájem od dětství a určitě mne ovlivnilo studium průmyslového designu na střední škole. Už tam jsem tvořila spíše oděvní doplňky a toužila se stát módní návrhářkou, nakonec se mi ale víc zalíbilo na akademické půdě dějin umění a značka šperků yo_soy přišla jako reakce - odreagování a seberealizace při studiu teorie.

Klíčový pro mne byl poměrně krátký, ale důležitý okamžik – setkání s Evou Eisler na stáži v jejím ateliéru na UMPRUM. Její silná osobnost a myšlenky ve mně zarezonovaly. I když si jdu svou cestou, která má blíže východiskům průmyslového designu.

 

Co je pro Vaši značku typické/specifické?

Typická jsou pro mne právě východiska průmyslového designu či textilního návrhářství. Na rozdíl od technik a materiálů typických pro klasické šperkařství mám blíže k moderním materiálům, které lze zpracovat za pomoci současných technologií (například řezání laserem). Díky tomu vznikají moje šperky v malosériových produkcích a jsou cenově dostupné. Ráda bych, aby vkusný, minimalistický šperk nebyl výlučnou, exkluzivní záležitostí.  

 

S jakým materiálem/tématem nejraději pracujete a proč?

Nejraději mám nerezovou ocel a pak plastické hmoty, u kterých jsou velké možnosti tvarování a zpracování. Plast může působit lacině a bohužel je v naší společnosti nadužíván, ale snažím se využívat jeho pozitivní stránky - může být i elegantní, efektní a je odolný. Z textilních materiálů už několik let pracuji s lany – je s nimi hezká práce a větší podíl ručního zpracování na výsledném šperku; ale tento materiál má větší limity a je čím dál těžší ho sehnat v požadované kvalitě a české produkci - uvažuji, že ho pomalu opustím.

 

Jaký Váš produkt je pro Vás největší srdcovka?

Momentálně je mojí srdcovkou kolekce náhrdelníků P u r e, na které jsem začala pracovat na jaře. Je minimalistická, geometrická, vychází z estetiky modernistických avantgard. Kolekce je vytvořená s průsvitného matného perspexu a možnosti dalšího variování jsou velké, tak v ní vidím i cestu kam se dál ubírat a rozvíjet ji.

 

Jaká je Vaše motivace a co nyní máte v plánu?

Kolekce má pozitivní ohlasy (což je ta největší motivace) a teď je pro mne důležité uvést ji na předvánočních trzích, aby se dostala k co nejvíce lidem. Po Novém roce se plánuji věnovat materiálu, co zbyl po její výrobě. Už mám vizi této navazující kolekce – bude třeba „jen“ spustit její testování a dotáhnout výrobu.

 

Co se Vám na LeMarketu líbí nejvíc? :)

Jeho čistá, dotažená estetika a hodně příjemné prostředí, osobní přístup - celá ta atmosféra okolo. Těším se, že ho poprvé poznám jako prodejce ;)

bottom of page