top of page
yog11
yog1
yog

YOGYA - SRI LANKA

Yogya je značka, zaměřující se na produkci ručně vyráběných bytových doplňků a nábytku na Srí Lance. Máme vlastní dílnu v městečku Ella, kde tvoříme macrame a vlastní vyšívané povlaky na polštáře. Dále pak vyhledáváme rodinné dílny, samotné umělce nebo malé komunitní projekty, se kterými navazujeme spolupráci. V nabídce tak díky tomu máme keramické produkty, ručně tkané koberce, ubrusy a běhouny, dřevěné talíře, ručně vyřezávané buddhy, pletené košíky a ratanový nábytek. Momentálně v naší dílně zaměstnáváme 6 žen a spolupracujeme s dalšími cca 10 místními komunitními projekty/dílnami/samostatnými umělci.

Jak a kdy vznikla myšlenka založit Vaši značku?

Yogya je projekt založený na Srí Lance, jehož idea se zrodila při první vlně koronaviru, kdy jsme na Srí lance téměř 2 měsíce měli úplný zákaz vycházení z domova. Postupem času se vykřesala přesnější představa o tom, jak by naše značka mohla vypadat. V lednu 2021 jsme se rozhodli ponořit se do všeho naplno a začít naše srílanské produkty dovážet do České republiky.

  

Objevovaly se tvořivé tendence již během dětství/dospívání? Ovlivnila Vás v tomto směru nějakým způsobem škola?

Ano, odmala jsem milovala tvoření všeho druhu. Můj neojblíbenější den byl čtvrtek, protože jsem chodil na výtvarný kroužek. Spíše než škola mě ovlivnila moje mamka, která vždy byla kteativní a společně jsme chodili po sekáčích a vybírali zajímavé oblečení, moje mamka šila a společně jsme vždycky něco tvořili. Moje mamka je momentálně i součástí projektu Yogya. Stará se o tom, aby vše šlapalo jak má v České republice.

 

Jaké byly začátky značky?

Naše značka je stále na začátku. Bohužel začínáme v nejhorší možnou dobu. Zdražuje se úplně všechno a všude. Do toho globální problém s lodní dopravou, díky kterému jsme čekali 2 měsíce na to, abychom naše produkty vůbec mohli zaslat do České republiky. O cenách dopravy se raději zmiňovat ani nebudu. Zároveň situace ohledně koronaviru je na Srí Lance stále hodně složitá, v podstatě od května je tu zákaz vycházení a my tak musíme našim ženám dávat práci domů. A protože začínáme, né každý produkt se vyvede jak má.

  

S jakým materiálem/tématem nejraději pracujete a proč?

V naší dílně vyrábíme macrame a povlaky na polštáře. Povlaky na polštáře hlavně z toho důvodu, že můžeme koupit ručně tkanou látku v dílně přibližně 3 km od nás. Tím podpoříme jak jejich tvorbu, tak zároveň můžeme tvořit z lokálního produktu, což je zkrátka skvělé. A macramé děláme z toho důvodu, že je to moje nejoblíbenější ruční práce a je velice snadné naučit ostatní ženy drhat. A materiály se dají opět velice jednoduše sehnat zde na Srí Lance. Tyto produkty jsou z bavlny, která má na Srí Lance dlouho tradici i kvalitu.

  

Co je pro Vaši značku typické/specifické?

To, že má naše značka sociální přesah. Dáváme práci ženám tam, kde za normálních okolností vůbec není. Zároveň vyhledáváme další srílanské umělce, kteří v tuto dobu mají problém svoje výrobky prodat. Na Srí Lance chybí turismus a lidé nemají moc možností jak svoje výrobky prodat. Zároveň ztrácí na hodnotě a spousta řemesel tak zaniká.

  

Jaký Váš produkt je pro Vás největší srdcovka?

Každý náš produkt má svůj osobitý příběh a lidi, kteří za ním stojí. Nedá se vybrat jeden, který by měl prvenství.

 

Jaká je Vaše motivace a co nyní máte v plánu?

Modlíme se, ať naše produkty dorazí do České republiky koncem října/začátkem listopadu tak, abychom stihli vánoční sezonu a tím pádem získali finanční prostředky na další fungování našeho projektu. Bez toho se nedokážeme hnout z místa a tím pádem pokračovat dál. Zároveň budeme spouštět předprodej na našem e-shopu v průběhu měsíce října. V listopadu pak doufáme v to, že otevřeme malou showroom kousíček od Poděbrad.

 

bottom of page