6
20201109_Diáře-2021-šedé_0009_retus04
spiral_02

VOALA

VOALA je grafické studio, které Vás učí vnímat papír.

Jsme kreativní grafické studio. Tvoříme vizuální styly, logotypy a knižní projekty, navrhujeme koncepty a grafická řešení výstav. Vznikají u nás malonákladové publikace, katalogy, diplomové projekty a fotografické knihy. Součástí našeho studia je tisk in-house a ruční knihařská dílna. Tiskneme i velkoformátové postery či podklady k architektonickým soutěžím. Pravidelně se účastníme výběrových výstav, a za grafickou práci nebo autorské kolekce sešitů a diářů získáváme řadu ocenění. V grafických návrzích vždy usilujeme o spojení funkčnosti a estetiky na vysoké úrovni. Milujeme jednoduchou a tiše sofistikovanou formu. Jsme lokální značka, pracujeme s materiály, které rezonují s udržitelností a respektem k přírodě. Ateliér v charismatickém prostoru prvorepublikové písmomalířské dílny se nachází ve vnitrobloku na Letné. Jeho součástí je showroom, kde zakoupíte naše sešity a diáře.

 

(VOALA v roce 2006 založili studio manželé Pavel a Blanka Kulišťákovi. Od té doby jsme se hodně naučili a zkušenosti nyní můžeme předávat dále – klientům nebo mladým kolegům, kteří se připojili do týmu. Blanka vystudovala knihařinu s přesahem do konceptu a je kreativní ředitelka. Pavel je specialista v oblasti produkce a tiskových technologií, a vizionář překračující zažité postupy. Není to však jen o nás, ale i o týmu, bez kterého by společná práce nemohla růst. Vážíme si každého člověka, který s námi sdílí radost z práce a má trpělivost ke klientům i k řemeslu. Děkujeme zpětně všem, kdo se na vývoji studia podíleli.)

 

Jak a kdy vznikla myšlenka založit vaši značku? 
Byl to přirozený přechod z vysokoškolského prostoru. S Pavlem jsme již v posledních ročnících začali pracovat pro první klienty. Jen s pohorkama a batohem plným papírů a knih jsme se nastěhovali do Prahy a začali hledat ateliér. Spolu s A1 architects jsme nakonec opravili a sdíleli ateliér na Letné, kde VOALA sídlí dodnes. Značku jsme založili proto, že nám na trhu chyběl, a vlastně stále chybí, poctivý řemeslný přístup k práci s papírem. 

 

Objevovaly se tvořivé tendence již během dětství/dospívání? Ovlivnila vás v tomto směru nějakým způsobem škola?

Od malička jsem díky mému dědovi byla obklopena uměním, v sukýnkách s culíčky jsem odstála mnoho vernisáží. Kreslila jsem všude, kde mne posadili k papíru, a ze školky si pamatuji jen ticho s pastelkama v rohu třídy😊 

Střední umělecká a vysoká škola byly logickým směrem. Z ilustrace jsem šla na FaVU, obor Kniha a papír. Byl to konceptuální ateliér, kde nešlo o barvičky a kresbičky, ale o podstatu materiálů. Přes VŠUP a zahraniční stáže jsem pak zakotvila s manželem v Praze. Škola byla intenzivní inkubátor, který mne mnoho naučil. Vyhovovala mému chápání estetiky, otevírala nové možnosti, jak nechat tvořit náhodu, aniž by to bylo hloupé. Dodnes pracuji na těchto myšlenkových základech. 


Jaké byly začátky značky?
Intenzivní, smělé, unavující, vzestupující, padající, fuck-upové, lidské i zklamané.
Jsme na začátku cesty i po 15ti letech, kdy jsme jako úplně první začali v Čechách vyrábět kolekce sešitů. 

 

S jakým materiálem/tématem nejraději pracujete a proč?
Moje životní téma je svoboda-dialog-komunikace-papír. V něm se prolíná přesah práce do experimentu s řešením na míru, inovacemi a úctou k řemeslu. Vidíme čím dál více, jak se naše práce etabluje a získává reference, protože nese otisk pravdy.

 

Co je pro vaši značku typické/specifické?

Vždy tvoříme v dialogu s klientem. Je pro nás důležité, abychom udělali projekt opravdu na míru. Jsme specialisté s mnoha zkušenostmi a máme schopnost lidi učit. Ve vlastní knihařské dílně připravujeme především individuální knihařské zakázky s citem a specifickou péčí. 
Většina prací, které k nám přichází, má velmi silné příběhy i společenský potenciál.
Jsme za to vděční a všem fandíme s projekty, které od nás vstupují do světa.

 

Jaký váš produkt je pro vás největší srdcovka?
… našich 5 dětí, protože ty jsou život, ne věci 😊 Pokud bych ale měla něco zmínit, tak by to byly blokové kolekce a betonové experimenty. Díky všem spolupracujícím!

 

Jaká je vaše motivace a co nyní máte v plánu? 

Každodenní motivací je poctivě odvedená práce, dodržené termíny, vyhrané soutěže, úsměvy našich klientů, uklidňování stresujících autorů, že jejich projekt dokážeme dostat z flashdisku do života, a pak ten pocit, když si na práci poprvé sáhnou. Náš plán? V klidu růst – naplnit vize a posunout se dál. Vyrostli jsme, ponaučili se, a nyní jdeme zase „jenom“ pracovat.