top of page
uvila
uvila3
uvila2

Belka & Uvila radost / Kurator home

Belka vznikla již v roce 2011 s cílem vytvářet nadčasové, kvalitní oděvy a doplňky, s respektem k řemeslu, přírodě, materiálům i k lidem. Veškerá výroba probíhá v ČR. Při tvorbě se snažíme pracovat metodou Zero Waste, schováváme všechny odstřižky látek a využíváme je dále ať již na detaily u různých modelů, či jako pomocný materiál. Materiály vybírám od lokálních dodavatelů a kde je to možné, tak i přímo od producentů a v drtivé většině případů jsou používané látky certifikované minimálně OEKOTEX 100. Kurator původně zastřešoval velký výběr začínajících i etablovaných designerů z celého světa i z Čr. Hlavním záměrem bylo a je dávat prostor udržitelnosti a férové výrobě. Covid nás však nasměroval od mezinárodních spoluprací k vlastní tvorbě a tak dnes především reprezentuje vlastní značky Belka za oděvy a doplňky, Kurator home s ručně vytvářeným porcelánem a keramikou a aranže Uvila radost, které propojují lokální divoké květiny s těmi šlechtěnými. Uvila radost vznikla více méně náhodou před třemi lety když jsem procházela syndromem vyhoření. Při procházkách volnou přírodou jsem sbírala divoké šlahouny rostlin, větve stromů a krásné květiny a vila jsem z nich věnce a kytice, jen tak - pro radost své duše. Výsledky této mé “terapie krásou” však získaly nečekanou podporu od blízkých, ale i neznámých sledujících na Instagramu a Uvila radost tak postupně a jemně začala růst a kvést svým vlastním směrem. A pro mne je nesmírnou poctou a radostí, že této své vášni mohu právě i díky všem, kteří mé tvorbě věří a podporují mne, dát prostor a život. Že mohu prostřednictvím květin šířit radost a pravidelně přispívat například neziskovým organizacím, které se věnují oblasti duševního zdraví.

 Jak a kdy vznikla vaše značka? 

Belka 2011 Kurator 2013 Uvila radost 2019

Objevovaly se tvořivé tendence již během dětství/dospívání? Ovlivnila Vás v tomto směru nějakým způsobem škola?

Ano. Vždy jsem se chtěla věnovat umění, designu, či jiné kultuře blízké a ideálně kreativní činnosti. Studovala jsem nejprve SPŠ textilní v Brně, po dvou letech na oboru Textilní výtvarnictví / pletařství jsem ale přijala nabídku přestoupit ke studiu užité malby na SŠUŘ. Následně jsem vystudovala Vizuální tvorbu a výtvarnou výchovu se zaměřením na galerijní pedagogiku na PedF MU v Brně.

 

Jaké byly začátky značky?

Začátky Belky byly náročné, ale zároveň nesmírně nabíjející a inspirativní. Poté, co byla tvorba značky po otevření conceptu Kurator na pár let “uspána”, prožívám poslední dva roky postupné znovu oživení, dalo by se říci nový start. A je to stále velká výzva i radost. Před deseti lety bylo slovo udržitelnost “sustainability” pro drtivou většinu obyvatel nejen naší republiky něčím novým, neznámým a z pravidla nedůležitým. V Kurstoru jsem si dala za cíl toto změnit a zároveň dát prostor talentovaným značkám a autorům nejen z Česka, jejichž tvorba splňuje významy udržitelného přístupu k životu a shoduje s mým viděním a chápáním oboru a jeho souvislostí. Nebyly to začátky snadné, ale přinesly mnoho nečekaných krásných setkání, okamžiků a věřím, že postupně Kurator přispěl ke kultivaci lokálního obchodu s módou a designem stejně jako k rozvoji nejedné tvůrčí kariéry. Jsem za tuto zkušenost nesmírně vděčná. Začátky Uvila radost byly zcela spontánní, bez jakéhokoliv vyššího ekonomického cíle, jednoduše pro čistotu mysli a radost duše i oka. A i po těch třech letech se nepřestávám nevěřícně radovat z každé kreativní příležitosti, kterou dostanu. S pokorou se snažím vzdělávat v řemesle a radost stále zaujímá výhradní a výsadní postavení, či záměr.

 

S jakým materiálem/tématem nejraději pracujete a proč?

Miluji život. A to samo o sobě předurčuje moji cestu k používaným materiálům i k samotné produkci. Preferuji materiály přírodní, len, bavlnu, viskozu, ale i hedvábí či vlnu. Přináší totiž funkčnost, nadčasovost, jsou rozložitelné a často lokální. Vyrostla jsem obklopena rostlinami, květinami a to jak těmi městskými, tak i v podobě Vysočinských lesů a luk. U nás doma, byť nikdo není profesionálním zahradníkem, jak rodiče, tak prarodiče svojí láskou a vášní ke všemu zelenému i kvetoucímu jistě mnohé profíky překonají. To vše se do mne a mé tvorby. Přístupu k ní nepochybně vtisklo a i proto je pro mne samozřejmé kombinovat zdánlivě prosté, “nízké” , plevelné či divoké rostlinstvo s tím šlechtěným. Tam kde je to možné, volím v maximální možné míře květiny i rostliny lokální, hledám malé farmy, sama se vypravuji do přírody, nebo zpracovávám dary zahrady.

 

Co je pro Vaši značku typické/specifické?

Pohodlí, nadčasovost.  Kombinace “nízkého” a “vysokého”. Zdánlivě obyčejná sukně z kvalitního režného lnu s ručně vytvořeným třepeným lemem. Když ji obléknete, zjistíte, že umí být vysoce elegantní a ženská, ale můžete ji lehce “shodit” třeba jednoduchým bílým tričkem - hedvábným či bavlněným a vyběhnout si jen tak v keckách na trh. Mám ráda, když věci mohou opravdu sloužit, ne jen ležet v šuplíku či viset na ramínku. V aranžích to mám podobně. Ke krásné vyšlechtěné květině ráda přidám třeba zkroucenou větev, suchý list, plevel z rumiště na okraji města. Kombinace “vysokého” a “nízkého”, zdánlivě obyčejného s exkluzivním umí rozmazat vzájemné hranice a přiměje nás vidět krásu i tam, kde ji na první pohled většina lidí nehledá.

 

Jaký Váš produkt je pro Vás největší srdcovka?

Sukně Madamme, halenka Margot a vlněný svetr se stojáčkem. Kombinace na každou příležitost a roční období Každá aranž, každý věnec, výzdoba je pro mne absolutní srdcovkou. Za Kurator home jsou to tučně malované misky, které jsou fantastické jak na snídani, oběd či večeři, ale jsou opravdu i potěchou pro očko a navíc se dají sbírat, protože každý kousek je skutečně originál.

 

Jaká je Vaše motivace a co nyní máte v plánu?

Přeji si mít možnost i nadále tvořit a přinášet radost svým klientům, spolupracovníkům i sobě samé. Ráda bych pro své produkty rozšířila prodejní síť prostřednictvím designshopů a obchodů nejen v Praze a ráda bych našla prostor, který mi umožní spojit prodej mých produktů s tvorbou a pořádáním workshopů a dalších akcí.

bottom of page