top of page

PARAGRAPH PAPER

& GRAPHICS

Paragraph paper & graphics je papírnické studio se zaměřením na ilustraci a ruční písmo. Rádi kombinujeme různé grafické techniky s knihařským řemeslem. Naším cílem je oživit váš den vtipnými ilustracemi, které aplikujeme na všehno, co můžeme. Zejména na malé série tiskovin, pohlednic, kalendářů a textilu.

Jak a kdy vznikla myšlenka založit vaši značku?

V roce 2012 se zrodil paragraph, jako dopělejší značka, pod kterou Karolína začala, coby studentka knižní vazby, vyrábět skicáky, diáře, zápisník a fotoaba. Taky plátěné tašky, které šila přes dva roky babička Jiřka u sebe v kuchyni. V stejné době se paragraph potkal s Polaroid Love, s tohle setkání dalo za vznik malé galerii na žižkově, Polagraph.

Objevovaly se tvořivé tendence již během dětství/dospívání? Ovlivnila vás v tomto směru nějakým způsobem škola?

Měla jsem to štěstí, že jsem věděla, co mě baví, už od mala. Ve dvanácti jsem měla jasno kam půjdu na středí a tak jsem studovala uměleckou školu už do patnácti. Ta mě ovlivnila nesmírně. Pak jsem pokračovala studiem knižní vazby a ilustrace na vysoké škole, dále grafickým designem a typografií. V době studia jsem si nebyla jistá, zda mi všechny ty znalosti, obory a předměty jednou ''k něčemu budou''. Zda dokážu zkombinovat tolik věcí, které mě baví a zda není lepší rozhodnout se pro jednu věc... Dnes jsem ale za ně opravdu vděčná, a věnuju se díky tomu několika oborům najednou, které zastřešují mé dva projekty, Paragraph paper & graphics a In August Company.

Jaké byly začátky značky?

Moje první značka se jmenovala Chilli design. V roce 2008 to znělo dobře. Nosila jsem náušnice jako čili papričky, vystřihávala texty a našívala na na plátěné tašky, v době, kdy jsem se tedy teprve naučila šít. Vyráběla jsem náušnice z knoflíků a prodávala je na jazzovém festivale v létě pod stromem. V roce 2012 se zrodil paragraph, jako dopělejší značka, pod kterou Karolína začala, coby studentka knižní vazby, vyrábět skicáky, diáře, zápisník a fotoaba. Taky plátěné tašky, které šila přes dva roky babička Jiřka u sebe v kuchyni. Rok jsem pak vedle studia knižní vazby, vedla malou knihařskou dílnu při sociální firmě Semitam, kde jsme zaměstnávaly bývalé vězeňkyně a skrz řemeslo a velmi individuální přístup k práci a tvorbě jsme se je snažili začlenit zpátky do společnosti. V stejné době se paragraph potkal s Polaroid Love, s tohle setkání dalo za vznik malé galerii na žižkově, Polagraph.

S jakým materiálem/tématem nejraději pracujete a proč?

Paragraph paper & graphics ve své tvorbě, jak už napovídá název, kombinuje lásku k papíru s grafickými technikami a ilustraci a grafiku aplikuje na další materiály, plátno, bavlnu, len a doufáme, že jednou i mnohem víc. To, co nás vystihuje: Formáty, papšer, nůžky, pravítko, gramáž, děrovačka, bigovačka, řezák, tužka, aformát, atyp, přídeští, desky, paginace, a tak dál ... Stohy papíru, krabice fix, tužek, spousta nefunkčních lámacích nožů, papšer, stohová řezačka, krabice plné papíru, regály plně desek, stroje a malé stroječky, různé druhy kleští, nýtovacích, děrovacích, a spousta dalších. Bavlna, len, tisk, sítotisk, plátno, výšivka, linoryt, kaligrafie, tuš, inkoust, pero, tužka, akryl, akvarel … pohádkové postavy motivy jídla a kafe, neustále, pořád dokola, motivační citáty, ilustrace pro děti... Nejsme klasická knihařská dílna, ale ani grafické studio, jsme něco mezitím, nebo všechno dohromady.

Co je pro vaši značku typické/specifické?

Paragraph paper & graphics je papírnické studio se zaměřením na ilustraci a ruční písmo. Rádi kombinujeme různé grafické techniky s knihařským řemeslem. Naším cílem je oživit váš den vtipnými ilustracemi, které aplikujeme na všehno, co můžeme. Zejména na malé série tiskovin, pohlednic, kalendářů a textilu. Pastelové barvy, handlettering, jednoduchá a vtipná grafika, hlášky, texty a hlavně ilustrace :) Pozitivní, sarkastické, vtipné, jednoduché, zkrátka pro vás lepší den :)

Jaký váš produkt je pro vás největší srdcovka?

není možné vybrat jeden, ale nejspíš to bude přání ''It was magic meeting you'', Let's go bananas! a tričko Running latte :)

Jaká je vaše motivace a co nyní máte v plánu?

Máme v plánu spoustu nových produktů, hlavně na textil a na zeď, zejména do kuchyně a dětských pokojů. Pomalu expandujeme do Londýna, tiskneme recepty na utěrky a přejeme si vás pobavit našemi ilustracemi a texty co nejčastěji :)

bottom of page