top of page

PANOPLY

Panoply je mladá česká začínající značka, za kterou stojí designérka Katka Javůrková a Michaela Labudová. Panoply je designové papírnictví zaměřené na ozdoby vhodné pro nejrůznější typy oslav, ale nejen zde. Společným jmenovatelem všech navržených produktů je láska k slavení a k papíru. Všechny produkty jsou z recyklovatelných materiálů, vyrobené v Česku a na opakované použití.

Jak a kdy vznikla myšlenka založit vaši značku?

Panoply vzniklo jako diplomová práce Katky na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem. Několikrát jsem byla kamarády požádána, abych jim ozdobila svatební oslavu, ale nemohla jsem v obchodech nalézt ozdoby, které by splňovaly moje představy o designu, ale i materiálu a většinou se jednalo o jednorázové zboží, které se úderem půlnoci přemění v odpad. Napadlo mě se o tuto problematiku více zajímat. Během návštěvy několika více, či méně designérských akcí věnovaných svatebnímu průmyslu jsem nenalezla žádný zajímavý sortiment … Rozhodla jsem se vytvořit vlastní ozdoby, které budou mít přívětivý charakter, nebudou kýčovité a budou vícekrát použitelné. K papíru mám jako grafický designér velmi blízko. Přes běžné skládačky papíru a origami jsem dospěla až k vlastnímu autorskému principu skládání. Ten se nakonec ukázal natolik variablilní, že mi umožnil založit na něm většinu ozdob a zároveň dosáhnout široké škály prostorových tvarů. Další základní vlastností produktů, kterou jsem si stanovila, byla snadná manipulace a opětovná využitelnost. Proto jsem navrhla ozdoby tak, aby se po oslavě daly znovu složit a uschovat pro další příležitosti. Například Celý třímetrový řetěz je pak ve složené podobě vysoký necelé 2 cm. Z nepřeberného množství tvarových variant jsem vybrala základní prvky pro pilotní řadu Panoply Original. Ta je definována geometrickými abstraktními tvary. V tuto chvíli přicházely další a další nápady, jak vlastní princip skládání využít i pro ozdoby, které budou připomínat reálné objekty. Vznikl tak základ první tématické řady Panoply Speciál — Vesmír. Vesmír jsem vždycky milovala a tak začaly papírové skládačky nabývat podoby hvězd, vesmírných těles, raket a družic. Tato řada je určena pro všechny, kdo v sobě mají kus dítěte a obracejí svoje zraky k noční obloze. Můžete si vytvořit váš soukromý vesmír kdekoliv a kdykoliv budete chtít. V součastné chvíly je vesmír našim nejvíce prodávaným produktem a Panoply chystá více detských designových ozdob. Stojíme na začátku dobrodružství nazvaného Panoply – oslavy z papíru. Věřím, že nadšení, touha a vytrvalost vedou ke splnění našeho snu, vlastní designové značce.

Objevovaly se tvořivé tendence již během dětství/dospívání? Ovlivnila vás v tomto směru nějakým způsobem škola?

Škola ani tak ne, jako spíše Zuš. Byla jsem tvořivé a neohrožené dítě a vždy jsem šla cestou výtvarna a hudby.

Jaké byly začátky značky?

Stále stojíme na začátku a doufáme, že až se situace okolo korona viru uklidí, budeme moci zase plně vzkvétat a rozrůstat se. Zatím využíváme čas k tvorbě nových produktů.

S jakým materiálem/tématem nejraději pracujete a proč?

Papír – Je to materiál, který nám je jako grafickým designérům velice blízký. Zároveň jeho schopnosti plně odpovídají tomu co potřebujeme.

Co je pro vaši značku typické/specifické?

Snažíme se nacházet nové a designové alternativy stávajícím produktům, a to vždy se špetkou vlastního koření a originality.

Jaký váš produkt je pro vás největší srdcovka?

Moje srdcovka je teď produkt který vzniká. Na Lemarketu již bude k vidění :) Ale pokud mám říci něco známého, tak vždy volím vesmír.

Jaká je vaše motivace a co nyní máte v plánu?

Máme v plánu rozšiřovat sortiment a hrát si. Vždit to je to nejhezčí co by nás mohlo potkat – Hrát si v práci.

bottom of page