top of page

ONE JEWEL

One Jewel se vyznačuje především svou neopakovatelností. Ta je šperkům často předurčena již v momentě, kdy se jejich autorka, Andrea Bariaková, rozhodne pracovat s přírodními materiály. Největší kouzlo však do šperků vnáší mnohočetné otisky ruční práce, které zaručí, že se od sebe jednotlivé kousky vždy, alespoň nepatrně, liší. Zkrátka co kus, to originál.

"Značku One Jewel jsem založila ve Velké Británii, přesněji v severním Walesu, kam mě zavála touha po dobrodružství. Nakonec jsem se do překrásné přírody, dech-beroucí architektury a především do kouzelné atmosféry britského venkova zamilovala natolik, že jsem zůstala o něco déle, než bylo původně v plánu. Takže šperky pro Vás tvořím stále tady"
Andrea

 

Jak a kdy vznikla myšlenka založit vaši značku?

Šperky jsem tvořila ještě před tím, než jsem se odstěhovala do UK. Za vznikem samotné značky však stojí takový hezký, osudový příběh, kdy se mi díky jednomu páru mých náušnic a správného načasování, doslova změnil život během pár vteřin. Bylo to přibližně před třemi roky, prozkoumávali jsme naše městečko a mě to přirozeně zatáhlo do nově otevřeného krámku s krásným, pečlivě vybraným zbožím od místních autorů a malých značek. Všechny tyto poklady lokální tvorby byly navíc prezentovány v úžasné harmonii s výjimečnou sbírkou starožitností. Hned jsem věděla, že tady bych chtěla mít své šperky. Jednou... v hlavně mi to totiž znělo jako jeden z těch snů, které se mohou splnit až za velmi dlouho, nebo nikdy. Hádala jsem se sama se sebou a bála se zeptat. Až si paní majitelka nakonec sama všimla oněch náušnic, slovo dalo slovo a já jsem byla na palubě. Ještě bez jména, to přišlo až později s tím, jak se moje tvorba vyvíjela pod křídly tohoto úžasného místa. Pro krámek dodnes pracuji a s majiteli jsme dobrými přáteli.
Nemít ty náušnice a poslechnout Toma, kterému se přirozeně do žádného krámu nechtělo, tak nevím, jestli by vlastně One Jewel vůbec vzniklo. Dalo mi to především víru v sebe a takovou tu dávku sebevědomí, bez které by se vlastní značka zakládala opravdu těžko

 

Objevovaly se tvořivé tendence již během dětství/dospívání? Ovlivnila vás v tomto směru nějakým způsobem škola?

Když nad tím teď tak přemýšlím, tak mými prvními kreativními projekty byly asi domečky v lese u babičky. Jinak jsem vždycky milovala kreslení a malování. Ve filmech mě fascinovali všichni umělci, hlavně malíři. Pamatuji si, jak jsem snila, že jednou budu jako oni. Osud mě nakonec zavál do Železného Brodu na "Sklandu", kde jsem si vybrala obor skleněných figurek a řekla bych, že toto období mi dalo po kreativní stránce pravdu hodně.

 

Jaké byly začátky značky?

 Začátky se vlastně moc neliší od toho, co dělám dnes. Pořád mě baví tvořit velmi intuitivně a především se vyhnout opakování.

  

S jakým materiálem/tématem nejraději pracujete a proč?

Nejraději pracuji s českými korálky. Jsem moc ráda, že můžu používat něco tak tradičního a navíc mě velmi blízkého, jako je české sklo. A proto se faktem, že jsou moje šperky z velké části tvořeny právě českými korálky, opravdu ráda chlubím - a to tím spíš tady v UK. Dále mě baví objevovat a sbírat nejrůznější poklady na svých cestách. Miluji perly, mušle, kamínky a přijde mi, že materiály získané a následně použité touto cestou, vnáší do šperků další přidanou hodnotu.

 

Co je pro vaši značku typické/specifické?

Nejvíce asi neopakovatelnost a jedinečnost.
Jak už samo jméno značky napovídá, u One Jewel jde především o to, aby byl každý kousek jiný, jedinečný. Takový poklad, který jinde nenajdete. To mě na tom zároveň i nejvíce baví - tvořit pokaždé něco jinak. A nakonec i samotná technika, kterou bych nazvala jako "intuitivní šití" s tímto mým postojem krásně rezonuje.

 

Jaký váš produkt je pro vás největší srdcovka?

Určitě náramek. A to, ať už se budeme bavit o samotné výrobě, a nebo i o srdcovce, kterou nejraději nosím. :)

 

Jaká je vaše motivace a co nyní máte v plánu?

Momentálně pracuji na podzimní kolekci, kterou bych ráda obohatila o nové kousky, jakými budou čelenky a náhrdelníky. A takový plán z dlouhodobého hlediska je potom určitě vybudování stránek a eshopu.

bottom of page