top of page

NA OVOCE

S Na ovoce obnovujeme zájem o ovocné stromy a sady ve městech i ve volné krajině. Pečujeme o sady, sázíme nové stromy, organizujeme samosběry ovoce, pořádáme odborné workshopy, naučné vycházky pro veřejnost, rozvíjíme mapovací aplikaci volně rostoucích ovocných stromů a provozujeme ovocný e-shop Daruj strom, kde nabízíme sazenice ovocných stromů starých odrůd.
Do všech aktivit zapojujeme zájemce z řad odborné i laické veřejnosti a místní komunity. Naším cílem není jen vrátit místní ovoce na naše stoly a původní odrůdy do sadů a zahrádek, ale také posílit vztah lidí ke krajině a pomoci jim převzít zodpovědnost za péči o místa, ve kterých žijí.

 

Jak a kdy vznikla myšlenka založit vaši značku?

Celé to byla jedna šťastná náhoda. Katka se náhodou potkala se zakladatelem německé organizace Mundraub, která mapuje volně rostoucí ovocné stromy a snaží se poukázat na množství ovoce, které každý rok shnije nevyužité ve škarpách. Katce se ten nápad zalíbil, a jelikož ji trápil podobný problém i u nás, vzniklo naše milé Na ovoce a aplikace se stejným názvem, která umožňuje vyhledávat a zadávat do otevřené mapy ovocné stromy ve volné krajině. Během pár let jsme přidali naučné vycházky mezi ovocné stromy, pořádáme veřejná moštování v pražských sadech a ovocné workshopy. Ceníme si šťavnatých darů, které nám příroda dává a její štědrost ji také něco vracíme. Sázíme ovocné stromy a snažíme se obnovit zájem o staré ovocné tradice a odrůdy a nabízíme sazenice starých ovocných odrůd na našem eshopu eshop.na-ovoce.cz. Rádi sázíme, ať už je to jeden strom nebo celý sad a baví nás poznávat příběhy stromů a lidí. Naše práce nás těší dvojnásob díky vědomí, že její plody budeme my, i ti, kdo přijdou po nás, sklízet několik desítek let.

 

Jaké byly začátky značky?

Na začátku jsme dali veškerou energii do vytvoření mapovací aplikace. Její vývoj byl možný především díky příspěvkům dobrovolných dárcům z crowfundingové kampani na Hithitu. Protože jsme malá a mladá neziskovka, nikdy nedosáhneme na velké granty a zároveň jsme rádi nezávislí a zkoušíme nové věci. Proto jsme se rozhodli pro sociální podnikání - spuštění eshopu Daruj strom bylo dalším krokem v naší ovocné cestě. Díky úspěchu mapovací aplikace jsme navíc měli poměrně košatou komunitu příznivců, kterým jsme tak mohli nabídnout další možnost, jak nás podpořit a zároveň udělat radost svým blízkým. Mnozí z nich se stali našimi věrnými zákazníky a nám se tak daří vracet více ovocných stromů starých odrůd i na české zahrádky.

 

Co je pro vaši značku typické/specifické?

Na ovoce je šťavnatá značka plná neotřelých vůní a chutí a příběhů starých generací. Když na našem workshopu ochutnáte jablko ze starého sadu, je to chuť opravdovosti a vzpomínek na zahradu u babičky nebo na chalupě. Myšlenky vás vrátí do doby, kdy jablka na našem stole byla obvykle vlastnoručně natrhaná. Měla sice daleko do dokonalosti jablek z hypermarketu, ale o to víc byla chutnější a voňavější. Pokud si na našem eshopu vyberete sazenici ovocného stromu, tak jeho darováním a zasazení začínáte psát dlouhý příběh. Je to dárek, který poroste s vámi a jeho ovoce budou sklízet i vaši vnukové. Přestože ovocné stromy lze sázet pouze na podzim a na jaře, my je nabízíme celoročně. Mimo sázecí sezónu máme pro obdarované připravené dárkové certifikáty s ilustrací odrůdy. Darování tak může proběhnout kdykoliv.

 

Jaký váš produkt je pro vás největší srdcovka?

Milujeme staré odrůdy, je těžké vybrat tu nejoblíbenější. V naší nabídce najdete třešně, jablka a hrušně. Každý rok se snažíme nabídku obměňovat a představovat další ovocné poklady. Aktuálně je naším velkým oblíbencem hrušeň Krvavka, ke svému jménu přišla díky lákavé červené dužině a letní době zrání. Její plody jsou malé, kulovitého tvaru, se sytě červenou slupko

 

Jaká je vaše motivace a co nyní máte v plánu?

Naší motivací je především posílit u lidí vztah ke krajině a ovocným stromům. Společně přispívat k jejich udržitelnosti. Nejen obnovovat a zakládat nové sady a aleje, ale dbát také na hodnoty, které rostliny pro člověka představují a převzít zodpovědnost za jejich péči. Věříme, že našimi aktivitami přispíváme k nárůstu chřadnoucí biodiverzity a posilujeme kulturní krajinu, ve které člověk žije.

bottom of page