METRÁŽ

Metráž je nízkoprahová pracovní dílna pro ženy, které se ocitly v tísnivé sociální situaci. Vznikají tu hlavně designové doplňky a móda, které spoluvytvářejí ženy ohrožené sociálním vyloučením, násilím, bezdomovectvím, chudobou a dalšími negativními jevy. Cílem projektu je těmto ženám pomoci – poskytnout jim prostřednictvím tvořivé práce podporu, motivaci ke změně, know-how a možnost výdělku.
Na našich kolekcích pravidelně spolupracujeme s českými značkami a designéry. Vytváříme kvalitní produkty, které jsou z velké části vyráběny ručně, z místních surovin a jsou ekologicky šetrné. Je pro nás klíčová udržitelná a pomalá móda, nulový odpad a zpracování materiálů, jež zdánlivě nemají další využití. Pracujeme s kvalitní zbytkovou kůží, koženkou, látkami, bižuterií i jinými materiály.
METRÁŽ funguje od začátku roku 2015. Založily ji designérka Lucie Kutálková a divadelní režisérka a dramaterapeutka Kateřina Jungová. V dílně je cca 6 pracovních míst. Od jejího zprovoznění jí prošly více jak tři desítky žen nejrůznějšího věku.
(autorem fotek je Marius Corrandini)

 

Jaká je vaše motivace a co nyní máte v plánu?

Na vánočním LEMARKETU bude mít premiéru naše nová kolekce stříbrných šperků LÍPA, která vznikla jednak jako hold naší národní svobodě a nezávislosti (neboť jsme letos oslavili 30 let od Sametové revoluce a loni 100 let samostatného státu) a jednak jako pocta osobní svobodě a nezávislosti každého z nás - tedy i žen, které u nás pracují a jejichž svoboda a nezávislost je omezována závislostí na sociálním systému, chudobou i životem mimo střed společnosti. V příštím roce se chceme věnovat dalšímu velkému tématu, které je velmi úzce spojeno s životem žen, s nimiž spolupracujeme. Jde o téma domova. Mnoho z nich domov už v dětství nemělo a stále nemá nebo jde o domov provizorní, který mohou jednoduše ztratit. Naše následující kolekce HOME, bude mít tedy toto téma a zároveň se tím (pro Metráž snad už typicky) produktově přesuneme z oblasti módy do oblasti interiérového designu a doplňků.