top of page
metraz

METRÁŽ

Metráž je nízkoprahová pracovní dílna pro ženy, které se ocitly v tísnivé sociální situaci. Vznikají zde designové doplňky a móda, které spoluvytvářejí ženy ohrožené sociálním vyloučením, násilím, bezdomovectvím, chudobou a dalšími negativními jevy. Cílem projektu je těmto ženám pomoci – poskytnout jim prostřednictvím tvořivé práce podporu, motivaci, know-how a možnost výdělku. Na našich kolekcích spolupracujeme s českými značkami a designéry (LEEDA, MIK – Jana Mikešová, Monika Drápalová, šperkařka Adéla Fejtková, kolekci podzim/zima 2018 přiravujeme s Josefínou Bakošovou a grafičkou Karolínou Strykovou). Vytváříme kvalitní módní a designové produkty, které jsou z velké části vyráběny ručně, z českých surovin a jsou ekologicky šetrné. Je pro nás klíčová tzv. udržitelná a pomalá móda, nulový odpad a zpracování materiálů, jež zdánlivě nemají další využití. Pracujeme s kvalitní zbytkovou kůží, koženkou, látkami i bižuterií… Z velké části je projekt financován z grantů. Zisk z prodaných výrobků tvoří zhruba 50 % příjmů projektu a částečně pokrývá provoz dílny a odměny žen. Bez našich pravidelných zákazníků a dárců by se projekt nemohl rozvíjet a fungovat. Můžete nás podpořit i vy. Nejjednodušším způsobem je koupit si nějaký náš výrobek. METRÁŽ funguje od roku 2015. Založily ji designérka Lucie Kutálková a divadelní režisérka a dramaterapeutka Kateřina Jungová.

 

Jaká je vaše motivace a co nyní máte v plánu?

Momentálně je to naše poslední kolekce stříbrných a pozlacených šperků LÍPA, která bude na vánočním LeMarketu konečně kompletní a všechny produkty budou k zakoupení. Je to zejména proto, že se teď v naší dílně intenzívně věnujeme práci s drahými kovy a učíme se nejrůznější šperkařské postupy a zjišťujeme také, jak krásná práce to je. Ale je to i pro téma, které tato kolekce má - lípa je krásný strom, je to náš národní strom - symbol naší SVOBODY A NEZÁVISLOSTI, a právě to je téma této naší kolekce. A zajímá nás, co znamená svoboda a nezávislost pro ženy z naší dílny, které trápí hmotná nouze, nevyhovující bydlení, podlomené zdraví i nelehký život v sociálním vyloučení. Tyto názory a zkušenosti našich žen budou promítnuty do packigingu kolekce, na němž spolupracujeme s designérkou Kateřinou Šachová z českého designového papírnictví Papelote.

Jaká je vaše motivace a co nyní máte v plánu?

Metráž je charitativní projekt, jeho smyslem je pomáhat ženám v sociální tísni. Snažíme se, aby naše pomoc byla účinná a vycházela z potřeb těchto žen a chceme se v tom samozřejmě zlepšovat. Teď je naši největší výzvou najít větší prostor pro naši dílnu, kam bychom se mohli přestěhovat a mohli tak pomáhat lépe a většímu množství žen. Také neustále kreativně pracujeme s tématy, které ženy v sociální tísni prožívají a která jsou sice menšinová, ale je důležité, aby zazněla ve většinové společnosti. Tato témata promítáme do našich kolekcí, na nichž spolupracujeme s českými designéry. V plánu tak máme například kolekci HOME, která pracuje s tématem domova, protože právě domov mnoho našich žen postrádalo a postrádá. A v plánu máme další dva projekty, které jsou ovšem zatím jen ve formě konceptů - jeden konceptuální, kde se budeme věnovat ženským tématům a jeden šperkařský, na němž budeme spolupracovat s jednou z předních českých šperkařek.

bottom of page