top of page
made by ordinary1
1cd737_c5235660f0ef4e8e8cf540eb74c68f2f_mv2
1cd737_69bcc32c4ad14fd28e6f2ae93b0c302c_mv2

MADE BY ORDINARY

Objevovaly se tvořivé tendence již během dětství/dospívání? Ovlivnila vás v tomto směru nějakým způsobem škola?

Vztah k řemeslu obecně jsem si vybudovala již během studií oděvní tvorby na italské univerzitě v Římě, kde jsem měla možnost nahlédnout do malých textilních, kožedělných a obuvnických dílen a obdivovat rukodělné výrobky místních řemeslníků.

Jaké byly začátky značky?

První oděvní edici realizovanou ve spolupráci s modrotiskařskou dílnou ve Strážnici, jsem představila v roce 2016 na Lemarketu. Edice zahrnovala jak oděvy zhotovené z bavlněného plátna barveného v indigové lázní, tak i modely ušité z tradičního modrotisku. Líbilo se mi, že jsem dokázala oslovit širší publikum mladší i starší generace. V obou případech lidé ocenili reinterpretací tradiční techniky i využití modrotisku v moderním pojetí módy. Byli příjemně překvapeni, že tradiční materiál primárně spojován s folklórním prostředím, lze využít k výrobě oděvů na každodenní nošení.

S jakým materiálem/tématem nejraději pracujete a proč?

Ve své tvorbě se věnuji reinterpretaci modrotisku. Pracuji též s plátnem barveným pouze v indigové lázni, které bylo tradičně používáno jako všední materiál pro pracovní zástěry. Modré plátno, které na první pohled může vypadat všedně, je ve skutečnosti jedinečné svými překrásnými odstíny modré barvy. Upcyklace pracovního oděvu byla ústředním motivem pro vytvoření oděvní edice, kterou jsem představila na loňském Designbloku. Pro zjemnění užitkového vzhledu pracovního oděvu jsem využila zbytky indigového plátna a modrotisku z minulých oděvních edicí. Výsledkem reinterpretace pracovního oděvu jsou tak oděvní kousky vhodné na každodenní nošení.

Co je pro vaši značku typické/specifické?

Reinterpretace modrotisku a upcyklace představují pro nás způsob jak aplikovat tradici a tradiční věci do života v současné době, zároveň je naší snahou vést zákazníky k zamyšlení se nad důležitosti zachování řemeslných technik.

Jaký váš produkt je pro vás největší srdcovka?

Košilové šaty z plátna barveného v indigu.

Jaká je vaše motivace a co nyní máte v plánu?

Lidé, kteří svou trpělivostí, pílí a láskou k řemeslu usilují o zachování více než stoleté tradice techniky modrotisku. Především tito lidé a jejich práce mě motivují se modrotisku věnovat i nadále a být tak součástí jeho příběhu. Mám v plánu se i nadále věnovat procesu upcyklace, ráda bych též představila nové textilie, které vznikly ve spolupráci s modrotiskařskou dílnou ve Strážnici.

bottom of page