top of page

LUCKAVO

Jak a kdy vznikla myšlenka založit Vaši značku?

 Vzniklo to asi někde ve druháku na střední umělecké škole. Studovala jsem keramický ateliér na pražské Hollarce a i když jsem měla maturovat za necelé tři roky, věděla jsem, že v tomto řemesle chci pokračovat. Tehdy vznikl zárodek mého dnešního porcelánového světa, vznikl název LUCKAVO, který není jen spojení mých jmen za svobodna, ale Luck je anglicky štěstí a AVO je z keltštiny duše/pramen. Volně přeloženo je LUCKAVO dítětem štěstěny a to sedí. Následovaly první doma focené, absolutně šílené, fotky a první web..., směje se Lucie.

 

Objevovaly se tvořivé tendence již během dětství/dospívání? Ovlivnila Vás v tomto směru nějakým způsobem škola?

 Ano objevovaly. Dětský keramický kroužek jsem začala navštěvovat už ve třetí třídě a to byl asi spouštěč všeho. Počátkem střední umělecké školy jsem si z dětského pokojíčku u mamky udělala ,,keramický" pokojíček plný hlíny, prachu a tehdy také malířského stojanu a spousty pláten. Tenkrát mne totiž velmi bavila i abstraktní malba a můj umělecký nepořádek se vlek celým bytem. Škola mne ovlivnila určitě, po ,,keramické" praktické maturitě jsem zkusila štěstí a přihlásila se na Fakultu Umění a Designu v Ústí nad Labem, kde jsem po šesti letech studia promovala jako magistr umění v oboru designu porcelánu. 

 

Jaké byly začátky značky?

 Těžké i veselé zároveň. Když si vzpomenu na svou první prodejní akci u nás na sídlišti na náměstí, tak se musím smát. Někde mám ještě fotky. Ale chtěla bych říct, že už tehdy se mnou jela moje mamča, která mne na celé mé umělecké cestě neuvěřitelně podporuje. Na jedné z prvních zimních venkovních akcí jsme si za každý prodaný hrneček koupily svařák, protože byla strašná zima. Jely jsme tehdy tramvají s plnou taškou porcelánu a promrzlé se vracely večer domů téměř švorc. Byl to punk. Bez své rodiny bych nikdy nesebrala tolik odvahy a nevěnovala se porcelánu na 100%. Troufám si říci, že jsem díky obří podpoře svého nejbližšího okolí ušla od roku 2007 se svou tvorbou kus cesty a posunula ji z hobby záležitosti na porcelánové studio s originálním hmatatelným rukopisem. Vystřídali jsme snad čtvery nebo patery webovky, o jejichž design a chod se zase stará od začátku můj skvělej brácha. 

 

S jakým materiálem/tématem nejraději pracujete a proč?

Dneska je to porcelán. Je to krásný a ušlechtilý materiál, který si sice občas v peci dělá co chce, ale o to větší je to výzva. Proč porcelán? Protože mne baví myšlenka, že svou tvorbou za sebou nechávám pomyslnou hmatatelnou bílou stopu, která přežije po mnoho dalších generací. Baví mne dělat funkční produkty, které mají přidanou špetku humoru nebo nadsázky a vím, že je lidé denně používají. Pracholapy nedělám. I když si nyní lehce protiřečím se svými novými obrazy z porcelánových střepů. Tento projekt je však jistou formou reinkarnace a jedná se o velmi originální a exkluzivní kusy na zakázku. 

 

Co je pro Vaši značku typické/specifické?

Doufám, že LUCKAVO už má svůj rukopis, který je rozpoznatelný na první dobrou, směje se... Preferuji bílou či velmi střídmou barevnost, velmi jednoduché a funkční tvary s nějakým tím fórkem nebo zajímavou funkcionalitou. Každý projekt má svůj příběh a důvod, proč vznikl. Zajímavostí možná pro některé bude, že se kromě své volně dostupné autorské tvorby, věnuji také zakázkové výrobě z porcelánu. Některé tyto exkluzivní realizace najdete na webu také. 

 

Jaký Váš produkt je pro Vás největší srdcovka?

 No jsou to asi ty moje porcelánové plecháčky :). Jsou to ,,prďácké" hrnečky, kterým postupně doplňuji ,,smaltovanou" rodinu a moc mne to baví. Nesmím ale zapomenout na svého veselého maskota, hopsací mísu na pružině. Ta se mnou jezdí na všechny akce, láká zvědavé oči a loudí úsměvy na tváři. Nejlepší ze všeho jsou asi reakce přímých kolemjdoucích. Ostatně, kvůli tomu Happy bowl vznikla. Protože i zdánlivě tak obyčejná věc, jako je mísa na ovoce, může být veselá a mít duši, že?

 

Jaká je Vaše motivace a co nyní máte v plánu?

 Pustili jsme se s manželem do dalšího kreativního projektu Mechové-obrazy.cz a výrobní prostory mého porcelánového ateliéru, externího skladu a ,,mechové" dílny nám začínají být malé. Rádi bychom si pořídili vlastní showroom a vytvořili tak našim zákazníkům příjemné místo nejen pro vyzvedávání objednávek z eshopu. A motivace? Ta je každý den stejná, posunout se opět dál, i kdyby jen o krůček. Za tím vším, co vidíte jako finální produkt, se totiž skrývá neuvěřitelné množství hodin práce, úsilí a mnohdy i neúspěchů. Ty nás ale neodradí, ba naopak. 

 

Co se Vám na LeMarketu líbí nejvíc? :)

Rodinná a velmi přátelská atmosféra, úžasné místo a perfektní organizace vč. marketingu. 

bottom of page