top of page

KOŠILELA

Jsme česká rodinná značka, která vytváří jednoduché vzdušné oděvy a doplňky ze 100% přírodních materiálů a jemné dávky vlastenectví. Kvalitně zpracovaný design v náznacích odkazuje k české lidové tradici a babiččiným truhlám: perleťový knoflíček, historická krajka, jemný batist, popelín. Všechny použité materiály jsou vyrobené v Čechách a na Moravě.
Vzdáváme hold nejen babičkám, ale i fantazii Christiana Morgensterna. Jemná bavlněná košile (i noční), tričko, šaty v základních barvách jsou ten nejlepší "vlastenecký basic" pro všechny. Gravitace popustí uzdu a budete se cítit v bavlnce na cestách, v opeře i na louce. Skočte si do oblak!

 

Jak a kdy vznikla myšlenka založit vaši značku?

Založili jsme ji v roce 2016 jako rodinnou značku s maminkou, která se textilu věnuje dlouho a profesionálně - restauruje, plete, paličkuje (teď už jen výjimečně:). Naší myšlenkou bylo "nasvítit" lidem kousek historie a tradice a probudit v nich úctu a cit pro čisté, bílé, přírodní a jednoduché bavlněné košile a košilky. Nikdy jsme nepřestaly fandit barvám, kanafasu, lnu, modrotisku, patchworku, tkaní a dalším ručním řemeslům. Ale přeci jen je potřeba v přemíře barev, vzorů a technik najít spíše malé téma a dopřát lidem klid ho vychutnat a ocenit. S Košilelou jsme právě proto chtěly bílým košilkám udělat prostor a nechat jejich kouzlo jednoduchosti a lehkého zasnění působit v plné síle.

 

Objevovaly se tvořivé tendence již během dětství/dospívání? Ovlivnila vás v tomto směru nějakým způsobem škola?

Od dětství jsem se často zabývala všemi možnými šuplíčky, krabičkami a zákoutími mámina ateliéru - klubíčka, knoflíky, látky, krajky, cvočky, spony, zipy, špendlíky... všechno bylo tak kouzelné! A všechny ruční práce byly výzva! Sedět vedle mámy a snažit se být také tak šikovná. Dodnes ji s obdivem sleduji v ateliéru, jak tvoří šaty, plete svetry, pere, žehlí, kreslí, přemýšlí.

 

Jaké byly začátky značky?

Úžasné! Košile obdivovaly babičky, normální paní, přísné paní učitelky, manažerky, blogerky, umělci, studentky i děti. A dokonce i muži! Byl to skvělý pocit, že třeba přeci jen není vše ztraceno a lidé nebudou kupovat jen značky z obchodních center, ale zpomalí a ocení náš "vlastenecký basic". Co se týká financí a rozjezdu, to bylo horší. Zachránilo nás, že máma prodala auto...

 

 S jakým materiálem/tématem nejraději pracujete a proč?

Staré dobré bavlněné plátno a hned ty nejpohádkovější druhy: batist, popelín a žakár. Nakonec český batistový kapesníček je pojem! A právě ta pověstná jemnost nás zaujala. Navíc má batist další úžasné vlastnosti jako vysoká odolnost při praní, možnost vyvářky a rychlé schnutí a na rozdíl od klasické košiloviny vlastně docela dobře vypadá jen tak, nevyžehlený. Srdeční záležitostí je prvorepubliková úpravna a barvírna Gerl v Hájích nad Jizerou, kterou obnovila praneteř zakladatele a kde barvíme černou látku a upravujeme plátna. Z doplňků jsou to perleťové knoflíčky z tradiční kolébky knoflíkářství v Žirovnici, historické strojové krajky z Drnovic a letos nově i autorský potisk.

 

 Co je pro vaši značku typické/specifické?

Jedna linie je pocta tradici a prababičkám - oněm starodávným nočním košilkám a spodnímu prádlu, které se vyrábělo právě z batistu a bavlněných krajek. Batist je ale tak úžasný lehounký a odolný materiál, že je škoda ho nevynést na světlo denní a nosit tílka, trička, košile, šaty v horkých letních dnech i do divadla. Druhou linkou jsou i současné trendy, které ale vždy sledují pohodlí, jednoduchost, ženskou čistotu a jemnost. Ne nutně musí být všude krajka, ale baví nás hledat pro ni tradiční i nečekaná uplatnění.

 

 Jaký váš produkt je pro vás největší srdcovka?

To je strašně těžké říct! Máme moc rádi naši tradiční noční košilku se sámky a krajkou, co vypadá opravdu jako z Babiččina údolí, ale i košili, která má raglánový střih nebo jednoduchá dlouhá košile s kapsama...

 

Jaká je vaše motivace a co nyní máte v plánu?

Motivace je stále stejná: vyrábět příjemné skromné košile a další oděvy s úctou k současným ženám i praprababičkám!

bottom of page