top of page

KERAMIKA KOLLER

Vždy jsem toužil žít v hezkém prostředí a živit se tím, co mě baví, a to je vytvářet hezké a užitečné věci pro lidi, kteří je dokáží ocenit.

Jak a kdy vznikla myšlenka založit vaši značku?

Po vystudování keramické školy, Střední uměleckoprůmyslové školy v Bechyni, jsem nejdřív pracoval pro různé dílny. Když jsem měl dostatek zkušeností a chtěl jsem se realizovat, založil jsem dílnu vlastní. Pak jsem založil rodinu. Z důvodu jistější obživy jsem keramiku opustil a několik let pracoval mimo obor. Postavili jsme dům v Hudlicích u Berouna. Tam jsem se ke keramice vrátil. V domě mám dílnu. Na zahradě mám pec na dřevo pro výpal na přímém ohni.

Objevovaly se tvořivé tendence již během dětství/dospívání? Ovlivnila vás v tomto směru nějakým způsobem škola?

V dětství jsem rád pracoval se dřevem, fotil. Díval se, přemýšlel o tom, co vidím. Myslím, že při tvorbě je podstatné, jak člověk věci vidí, vnímá. Ta potřeba to s někým sdílet je až druhotná. Líbí se mi, když malé děti jen tak civí do prázdna. V té hlavičce se v té chvíli zpracovávají obrazy, vytváří nové světy, pábí.

Jaké byly začátky značky?

Ve své první pražské dílně jsem pálil v elektrické peci. V Hudlicích pálím v peci na dřevo. Nejdřív jsem zkoušel prodávat po okolí na Křivoklátě, Točníku ... větších trzích. Později jsem pochopil, jak je důležité najít svého zákazníka. Stávalo se mi, že před mým stánkem se zastavovali lidé a opěvovali, jak krásné dělám věci. Na očích jsem jim viděl, že jim to dělá radost. Jenomže nakonec si nic nekoupili, nebo si koupili vedle u stánku nějaké, dle mého soudu, úplně nezajímavé zboží. Nejdřív mě to mrzelo. Ale teď mi dělá i to radost, když někdo projde kolem stánku a já mám pocit, že jsem mu zlepšil náladu.

S jakým materiálem/tématem nejraději pracujete a proč?

Mám rád jak hrubé ostřené hlíny zemité, tak jemnou práci s porcelánem. Baví mě to střídat.

Co je pro vaši značku typické/specifické?

Mám rád jednoduché a účelné věci. Ideálně, když vám hrníček vnukne myšlenku: zrovna z tohoto hrníčku potřebuji pít kávu.

Jaký váš produkt je pro vás největší srdcovka?

Snažím se stále posouvat, vytvářet nové věci, takže se to mění. Rád dělám vázy, čajové misky. Mám rád třeba takové jednoduché svícny, které dělám a které se málo prodávají, takže vždycky se to nepotká, ale třeba ještě zákazníky na ty svícny přesvědčím.

Jaká je vaše motivace a co nyní máte v plánu?

Myslím, že v určitém věku by člověk neměl jít na kompromisy. Přijde mi lepší obhájit před zákazníky vlastní zboží, než se přizpůsobovat poptávce.

bottom of page