LEMNISKÁTA

Lemniskáta – život bez bariér, o.p.s. je nestátní neziskovou organizací na Praze 2, která provozuje chráněné pracoviště pro lidi s mentálním, fyzickým či psychickým postižením. Výrobním programem jsou papírenské výrobky. Základní myšlenkou chráněného pracoviště je umožnění a zachování pracovních příležitostí lidem s handicapem v chráněném, ale přitom tvůrčím a vnitřně svobodném prostoru.

Jak a kdy vznikla myšlenka založit vaši značku?

Organizace vznikla na základě impulsu Městské části Prahy 2 a je v provozu od dubna roku 2011. Slavnostním otevřením, které se konalo 14. června 2011, jsme oficiálně zahájili provoz.

Jaké byly začátky značky?

Začátky byly složité. Museli jsme se všechno naučit, získat podporu, odběratele, aby chráněná dílny mohla bez rizika fungovat. Dnes už jsme zavedení, nejvtším problémem bývá byrokracie úřadů.

S jakým materiálem/tématem nejraději pracujete a proč?

Baví nás hledání alternativních materiálů - ruční papír z bavlny, lnu, zvířecího trusu, starého oblečení, morušového vlákna, jablečných slupek, kelémků na kávu. Chystáme využití veganské kůže Malai z kokosové vody a banánových vláken. Máe také rádí upcycling - zpracováváme staré kalendáře, katalogy atd.

Co je pro vaši značku typické/specifické?

Specifická je především ruční výroba od začátku do konce, včetně počítání papíru, zdobení a výroby šablon (vyrobit jeden sešit představuje 16 ručních úkonnů). Navíc našimi zaměstnanci jsou lidé s handicapem, kteří tak mohou najít své uplatnění a zároveň se i kreativně vyjádřit. Rádi také hledáme a využíváme nové alternativní a udržitelné materiály a vymýšlíme, co s nimi. Také spolupracujme s výtvarníky (Nikl, Šteit, Mastníková, Tachezi, Nachlingerová, Skalník, Lhotský atd.)

Jaký váš produkt je pro vás největší srdcovka?

Trusíkové sešity z bavlny a ze lnu a kožené kreativné deníky.

Jaká je vaše motivace a co nyní máte v plánu?

Naší motivací je především zachování prcovních možností pro lidi s handicapem, z nichž mnozí by se těžko platnili jinde. Zároveň chceme vyrábět krásné a udržitelné výrobky, které potěsí nás i naše zákazníky. Do budoucna chceme přijít s vyžitím veganské kůže Malai.