top of page

BY MYYNA

Jak a kdy vznikla myšlenka založit Vaši značku?

Před více než pěti lety jsem se živila jako webová grafička a kodérka. Ta práce mě příliš nenaplňovala a já přemýšlela, co si s tím počít. Nakonec jsem se poměrně komplikovanou cestou dostala zpět k malování a kresbě, kterým jsem se věnovala od malička. Když jsem zjistila, že mě tenhle návrat baví a vyhovuje, začala jsem tvořit na Fleru pod značkou By Myyna. Nejdřív to byla digitální grafika, ale nakonec to přetlačila práce rukama, zpočátku klasická ruční grafika, pak tradiční technika akvarelu, a u toho už jsem zůstala.

Před dvěma lety jsem přišla na to, že bych mohla svoje schopnosti rozvinout víc a uplatnit i znalosti z digitální grafiky, které mám a tak vzniklo ilustrované papírnictví. 

 

Objevovaly se tvořivé tendence již během dětství/dospívání? Ovlivnila Vás v tomto směru nějakým způsobem škola?

 Ano, malovala a psala jsem pořád a všude. Nakonec jsem i vystudovala Střední sklářskou uměleckou průmyslovku. Na vysokou umprumku už mě nechtěli. :) Zbytek jsem se musela doučit sama.

 

Jaké byly začátky značky?

 Nejdřív to byl takový pokus a koníček na Fleru, pak jsem zjistila, že to funguje a že to lidi baví. Dokonce byli ochotní za to platit! Připadalo mi to nevídané a naprosto úžasné, hodně mě to motivovalo. Věnovala jsem, a stále věnuju, svojí práci strašně moc času, ale ze začátku to bylo třeba i tak, že jsem celé léto a podzim nevylezla od počítače, pořád se něco učila, absolutně netuším, jaké bylo tenkrát počasí o prázdninách nebo jaký byl podzim. Pohltilo mě to. Absolutně.

 

S jakým materiálem/tématem nejraději pracujete a proč?

 Hlavním materiálem je pro mne papír, celý rok 2018 byl ve znamení hledání ideálního papírového materiálu. Začala jsem spolupracovat s papírenskou značkou Fedrigoni, zjistila jsem, jak to všechno vypadá mnohem líp na kvalitnějším papíru. Teprve objevuju, jak různě může papír vypadat, vonět, jak různě může být těžký a pevný nebo křehký. Je to cesta, sama jsem zvědavá, kam mě zavede. Chci vědět o papíru a jeho možnostech všechno.

 

Co je pro Vaši značku typické/specifické?

 Nejsem minimalista, to je asi velmi specifické pro moje ilustrované papírnictví. Na papíře mám ráda barvy. Jakkoliv jsem minimalistická v sobě a nejradši mám šedou a černou, tak u mojí tvorby to hýří barvami. Na plné čáře vede fauna a flora. A v poslední době už je to výhradně akvarel, čemu se věnuju. Myslím, že i tím jsem typická.

 

Jaký Váš produkt je pro Vás největší srdcovka?

 Moje jednoznačná srdcovka je vzor Od soumraku do úsvitu. Je to dekor z akvarelových kytek, malých, barevných, taková moje fantazie. Ty kytky jsem si malovala ve Španělsku a absolutně netušila, co z toho vyjde. Nakonec jsem je doma zpracovala v počítači a zjistila, jak krásně k sobě pasují a vytvořila z nich vzor. A můžu říci, že i po roce a půl mě ten vzor pořád baví a ráda se na něj dívám. Vznikla tak celá kolekce Od soumraku do úsvitu, včetně látek, které produkuje moje kamarádka Šárka Klimánková.

 

Jaká je Vaše motivace a co nyní máte v plánu?

 Moje motivace má mnoho podob. Od velkých plánů na krásné kamenné papírnictví v Praze, přes péči o e-shop, kterému se denně věnuju. Motivují mě spokojení zákazníci, motivuje mě nevkusný sortiment v běžných papírnictvích, motivuje mě zahraniční produkce, moji talentovaní kolegové z oboru, motivuje mě seberealizace, pochvala, výdělek, za který můžu dál rozšiřovat svoje papírnictví o další produkty. Motivuje mne ale i to, že můžu díky své práci cestovat a nemusím poslouchat žádnýho šéfa, jenom samu sebe, což je možná někdy i horší. :)

V plánu mám hodně věcí, které snad začnu realizovat po svém návratu ze zimní cesty. Potřebuju kancelář/skladové prostory, potřebuju k sobě pomoc, osobu, která bude mojí pravou rukou, chci dál rozšiřovat sortiment. Plánů mám pořád dost.

 

Co se Vám na LeMarketu líbí nejvíc? :)

 Ten prostor, kde se akce odehrává je nádherný. A líbí se mi výběr tvůrců, které na LeMarketu potkávám. A taky se mi moc líbí, že budu letos poprvé jeho součástí. :)

bottom of page