top of page
bara
bara111
bara1
bara1111

BÁRA Z NIKOLAJKY

Bára z Nikolajky je ilustrátorka, v současné době také malířka a lektorka kurzů kaligrafie a akvarelu, působící na pražském Smíchově, kde můžete navštívit její ateliér. Bára tvoří od roku 2016 ilustrace knih, které jsou známé z pultů knihkupectví, ilustruje na zakázku, tvoří loga, svatební oznámení a grafiku. Její tvorba nezná hranice. Po pandemii Bářina doteď černobílá a minimalistická tvorba začala nabírat nový směr v podobě pastelových abstrakcí na plátně, které představila v září letošního roku na své první výstavě Horizonty.

Jak a kdy vznikla myšlenka založit Vaši značku?

Myšlenka založit vlastní značku mě pronásledovala od doby, kdy jsem začala zveřejňovat svoji práci na Instagramu a lidé mi začali psát, že by ode mě chtěli produkt koupit. Tehdy jsem začínala kreslit a psát na hrnečky a plátěné tašky.

  

Objevovaly se tvořivé tendence již během dětství/dospívání? Ovlivnila Vás v tomto směru nějakým způsobem škola?

Kreslila jsem už odmalička, vždy a všude. Prokreslila jsem se gymnáziem i vysokou, byl to pro mě vždy ten nejlepší ventil během nudných přednášek. Vystudovala jsem pedagogickou fakultu v oborech čj-vv, která mi dala nejen řemeslné základy, ze kterých čerpám dodnes, ale i lektorské schopnosti.

 

Jaké byly začátky značky?

Pro moji počáteční tvorbu byly typické černobílé ilustrace doplněné o krasopísmo. Tehdy jsem pracovala jako učitelka na ZŠ a tvořila jsem po nocích. Po velmi náročném roce kloubení dvou profesí jsem odešla na mateřskou a tvořila po nocích dál :-).

S jakým materiálem/tématem nejraději pracujete a proč?

Nejradši mám v současné době akryl na plátně, na které přenáším své myšlenky, které chci prostřednictvím obrazů sdělovat svému publiku. Baví mě pak pozorovat reakce, poslouchat, co v mé abstrakci kdo vidí.

  

Co je pro Vaši značku typické/specifické?

Snažím se vždy koncept mých produktů propojit s aktuální autorskou tvorbou a ráda zapojuji do tvorby také své publikum. Mým cílem je dospět k maximální a jedinečné autenticitě, k produktům, které nelze napodobit.

  

Jaký Váš produkt je pro Vás největší srdcovka?

Jednoznačně Horizonty, mé obrazy, ke kterým jsem vytvořila ve spolupráci s Natyris kolekci triček s jejich motivy a s Knihařkou jsme vytvořily několik vyražených archů s Horizonty, ze kterých jsem dále vytvořila kreativní sady a limitku přání.

 

Jaká je Vaše motivace a co nyní máte v plánu?

Ráda bych pokračovala s malbou, která mě v posledních týdnech a měsících naplňovala. Chtěla bych dále svoji práci vystavovat, ráda bych zkusila i performance, nebo soukromé kurzy abstraktní malby.

 

bottom of page